Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 18.05.2013 16:09:37 

Chovatelská stanice Nebeská hvězda

Bernský salašnický pes
Bernský salašnický pes
Standard plemene

POPIS:
Vyšší střední pes mohutné stavby těla. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst je hedvábná, dlouhá. Jedinou přípustnou základní barvou trojbarevné srsti je černá. Nad očima, na nohou, na hrudi a na lících má výrazné rudohnědé pálení a na hlavě, krku, hrudi, tlapkách a na konci ocasu má bílé znaky. Standard připouští lehkou bílou skvrnu na šíji.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm.
VÁHA:
Pes 45 - 50 kg.
Fena 35 - 40 kg.
CHARAKTER:
Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči. Během výměny srsti silněji líná, péče o srst je přiměřeně náročnější.

(www.celysvet.cz, Švýcarští salašničtí psi - G.Ludwig/Chr. Steimerová)
TOPlist